ISSN: 0377-9777 / e-ISSN: 1308-2523
Ana Sayfa İletişim English
 
Halk Sağlığı Ve Turist Sağlığı Uygulamaları Kapsamında Turistik Bir Yörede Belediye Denetimlerinin Değerlendirilmesi [Turk Hij Den Biyol Derg]
Turk Hij Den Biyol Derg. 2003; 60(2): 39-48

Halk Sağlığı Ve Turist Sağlığı Uygulamaları Kapsamında Turistik Bir Yörede Belediye Denetimlerinin Değerlendirilmesi

Emine Aksoydan
Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Myo Öğretim Üyesi, Bağlıca Kampüsü, Ankara

AMAÇ: Turistik yörelerde, özellikle yiyecek içecek üretimi ve satışı ile ilgili işletmelerin, besin güvenliği önlemlerini alması ve uygulaması hem o yöredeki halkın hem de turistlerin sağlığı için son derece önemlidir. Bu çalışmada, turistik bir yörede bulunan yiyecek içecek ve diğer hizmet işletmelerinin faaliyetlerinin yasalarda belirlenen kriterlere uygunluğunu kontrol etmek amacı ile ilçe belediyesi denetim ekiplerinin gerçekleştirdiği bir yıllık rutin denetimler ve sonuçları değerlendirilmiştir.
YÖNTEMLER: Çalışmanın amacı, denetimler sonucu ortaya çıkan uygunsuzlukların türü ve sıklığının saptanması; denetimlerin, uygunsuzlukların giderilmesindeki etkisinin saptanması ve işletmelere uygulanan ceza türlerinin ve sıklığının belirlenmesidir.
BULGULAR: Çalışma sonunda, bir yıl boyunca tüm işletmelerin %68’inin en az bir kez denetlendiği, en sık denetlenen işletmelerin unlu mamul üreten ve satan işyerleri ve fast-food işletmeleri olduğu belirlenmiştir. İlçedeki otel ve pansiyonlar ise yıl boyunca hiç denetlenmemiştir. Denetimler sırasında en sık rastlanan bulgular, çalışanların sağlık muayenelerinin yapıldığını gösteren sağlık karnelerinin olmaması ve işletmelerde fiyat listelerinin bulunmamasıdır.
SONUÇ: Denetimler sonunda saptanan uygunsuzluklar için en sık olarak uyarı cezası verilmiştir. Kapatma cezası ise en az verilen cezadır.

Anahtar Kelimeler: Halk sağlığı, turist sağlığı, besin güvenliği, yiyecek ve içecek işletmeleri, denetim


An Evaluation Of Practices In The Area Of Public And Tourist Health: An Example Of Municipality Inspections

Emine Aksoydan
Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Myo Öğretim Üyesi, Bağlıca Kampüsü, Ankara

OBJECTIVE: In tourism destinations, especially food and beverage organizations have to obtain preventive measures for food safety. These measures are important to public health and tourist health. In this study, annual control records were evaluated relating to food and beverage and other organizations in a tourism destination. Annual controls were made by the municipality police and health personel.
METHODS: The purpose of this study is to evaluate the results of controls in terms of type and frequency of noncorformity found and effectiveness the controls.
RESULTS: Sixty eight percent of the organizations were controlled at least once a year. Fast food and bakery product organizations were controlled most frequently of all. Hotels and pensions were not controlled at all. Absence of personel health records and price list were the most frequent findings in most of the inspection.
CONCLUSION: Giving notifications is the most frequent method for corrections whereas closing the organizations is the least implemented method.

Keywords: Public health, tourist health, food safety, food and beverage organizations, inspection


Emine Aksoydan. An Evaluation Of Practices In The Area Of Public And Tourist Health: An Example Of Municipality Inspections. Turk Hij Den Biyol Derg. 2003; 60(2): 39-48

Sorumlu Yazar: Emine Aksoydan, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (0 kere görüntülendi)
 (2275 kere indirildi)Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi (Turkish Bulletin of Hygiene and Experimental Biology) çift kör hakemlik süreci uygulanan, bağımsız, uluslararası, Türkçe ve İngilizce dillerinde, online yayımlanan ve serbest erişimli bir dergidir.


Dergimiz; bireysel kullanıcıların ve kurumların ücretsiz kullanımını mümkün kılan açık erişimli bir dergidir. Kullanıcıların makalelerin tam metinlerine, yayıncı veya yazardan izin almadan erişim sağlayarak, okuma amaçlı yükleme yapma, kopyalama, dağıtma, çıktı alma, arama yapma işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak verir. Bu sistem açık erişimli BOAI[1] tanımlaması ile uyumludur.

 

Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi (Turk Hij Den Biyol Derg); Index Copernicus, ResearchGate, CAS (Chemical Abstracts Service), Google Scholar, Google, Open J-Gate, Genamics JournalSeek, Academic Journals Database, Scirus Scientific Database, EBSCOhost Electronic Journals Service (EJS), Medoanet, SCOPUS, Türkiye Atıf Dizini, Türk - Medline ve TUBITAK - ULAKBIM Türk Tip Dizini’nde yer almaktadır.

 
LookUs & OnlineMakale