ISSN: 0377-9777 / e-ISSN: 1308-2523
Ana Sayfa İletişim English
 
Campylobacter Jejuni Spp. Jejuni’ye Bağlı Bir Bakteriyemi Olgusu [Turk Hij Den Biyol Derg]
Turk Hij Den Biyol Derg. 2001; 58(2): 67-70

Campylobacter Jejuni Spp. Jejuni’ye Bağlı Bir Bakteriyemi Olgusu

Ahmet Celal Başustaoğlu1, Abdullah Kılıç1, Mustafa Özyurt1, Vedat Turhan2, Gülşen Hasçelik3
1Gata, Mikrobiyoloji Ve Kl. Mik. Ad., Ankara
2Gata, İnfeksiyon Hastalıklari Ad., Ankara
3Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji Ad., Ankara

Campylobacter jejuni spp. jejuni enfeksiyonlarının bakteriyemi, menenjit ve artrit gibi ekstraintestinal sistemik komplikasyonları sistemik yayılımın bir komplikasyonu olarak nadiren karşımıza çıkmaktadırlar. Bu çalışmada bakteriyemi patogenezinde nadir rol oynayan Campylobacter jejuni spp. jejuni olgusunun rapor edilmesi amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Campylobacter jejuni spp. jejuni, bakteriyemi


A Case Of Bacteremia Due To Campylobacter Jejuni Spp. Jejuni

Ahmet Celal Başustaoğlu1, Abdullah Kılıç1, Mustafa Özyurt1, Vedat Turhan2, Gülşen Hasçelik3
1Gata, Mikrobiyoloji Ve Kl. Mik. Ad., Ankara
2Gata, İnfeksiyon Hastalıklari Ad., Ankara
3Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji Ad., Ankara

The extraintestinal complications of Campylobacter jejuni spp. jejuni infections, like bacteremia, meningitidis and arthritis, are rarely seen as a result of systemic invasion. In this study, a case of bacteremia due to Campylobacter jejuni spp. jejuni was discussed.

Keywords: Campylobacter jejuni spp. jejuni, bacteremia


Ahmet Celal Başustaoğlu, Abdullah Kılıç, Mustafa Özyurt, Vedat Turhan, Gülşen Hasçelik. A Case Of Bacteremia Due To Campylobacter Jejuni Spp. Jejuni. Turk Hij Den Biyol Derg. 2001; 58(2): 67-70

Sorumlu Yazar: Abdullah Kılıç, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (0 kere görüntülendi)
 (2370 kere indirildi)Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi (Turkish Bulletin of Hygiene and Experimental Biology) çift kör hakemlik süreci uygulanan, bağımsız, uluslararası, Türkçe ve İngilizce dillerinde, online yayımlanan ve serbest erişimli bir dergidir.


Dergimiz; bireysel kullanıcıların ve kurumların ücretsiz kullanımını mümkün kılan açık erişimli bir dergidir. Kullanıcıların makalelerin tam metinlerine, yayıncı veya yazardan izin almadan erişim sağlayarak, okuma amaçlı yükleme yapma, kopyalama, dağıtma, çıktı alma, arama yapma işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak verir. Bu sistem açık erişimli BOAI[1] tanımlaması ile uyumludur.

 

Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi (Turk Hij Den Biyol Derg); DOAJ (Directory of Open Access Journals), Index Copernicus, ResearchGate, CAS (Chemical Abstracts Service), Google Scholar, Google, Open J-Gate, Genamics JournalSeek, Academic Journals Database, Scirus Scientific Database, EBSCOhost Electronic Journals Service (EJS), Medoanet, SCOPUS, Türkiye Atıf Dizini, Türk - Medline ve TUBITAK - ULAKBIM Türk Tip Dizini’nde yer almaktadır.

 
LookUs & OnlineMakale