ISSN: 0377-9777 / e-ISSN: 1308-2523
Ana Sayfa İletişim English
 
Bitki Islahında Moleküler Belirteçlerin Kullanımı ve Gen Aktarımı [Turk Hij Den Biyol Derg]
Turk Hij Den Biyol Derg. 2010; 67(1): 33-43

Bitki Islahında Moleküler Belirteçlerin Kullanımı ve Gen Aktarımı

Çigdem Vardar Kanlıtepe1, Sümer Aras1, Demet Cansaran Duman2
1Ankara Universitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Tandogan, Ankara
2Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı, İlaç Ve Kozmetik Araştırma Müdürlüğü, Ankara

Bu çalışma; belirteç yardımlı seleksiyon (MAS) kullanımındaki teknikler ile ilgili genel bilgi vermektedir. Tarımsal olarak önemli pek çok tür için moleküler belirteç haritaları oluşturulmuştur. Dünyada bu alanda fazla sayıda kaynak ve potansiyel var olmasına rağmen, henüz belirteç yardımlı seleksiyonla gelişen tarım ürünleri için ticari ıslah programlarında beklenen düzeyde yarar sağlanamamaktadır. Bu derlemede, bitki ıslahının hem temel genetik ilkeleri hem de klasik ıslah yöntemlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca, bitki ıslahında karşılaşılan sorunlar biyoteknoloji ve genetik mühendislik yöntemleri dikkate alınarak ayrıntılı olarak incelenmiştir. Genetik ıslah aracı olarak belirteç yardımlı seleksiyon kullanımının potansiyel önemi değerlendirilirken bu tekniğin ekonomik maliyeti, yararları, potansiyel zararları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Bitki, ıslah, moleküler belirteç


Application of the Molecular Marker and Gene Transfer in Plant Breeding

Çigdem Vardar Kanlıtepe1, Sümer Aras1, Demet Cansaran Duman2
1Ankara Universitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Tandogan, Ankara
2Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı, İlaç Ve Kozmetik Araştırma Müdürlüğü, Ankara

This study provides an overview related to the techniques in using marker-assisted selection (MAS). Molecular marker maps have been constructed for the majority of agriculturally important species. Despite the enormous potential and considerable resources invested in this field in the world. MAS has not yet delivered its expected benefits in commercial breeding programmes for crops development. In this review, it was discussed about the basic genetic principles of plant breeding and conventional breeding methods. In addition, it was examined in details the problems encountered of plant breeding by taking into account the biotechnology and genetic engineering methods. When evaluating the potential merits of applying MAS as a tool for genetic improvement, economic cost, benefits and potential hazards of this technique should be considered.

Keywords: Plant, breeding, molecular marker


Çigdem Vardar Kanlıtepe, Sümer Aras, Demet Cansaran Duman. Application of the Molecular Marker and Gene Transfer in Plant Breeding. Turk Hij Den Biyol Derg. 2010; 67(1): 33-43

Sorumlu Yazar: Sümer Aras, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (0 kere görüntülendi)
 (11272 kere indirildi)Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi (Turkish Bulletin of Hygiene and Experimental Biology) çift kör hakemlik süreci uygulanan, bağımsız, uluslararası, Türkçe ve İngilizce dillerinde, online yayımlanan ve serbest erişimli bir dergidir.


Dergimiz; bireysel kullanıcıların ve kurumların ücretsiz kullanımını mümkün kılan açık erişimli bir dergidir. Kullanıcıların makalelerin tam metinlerine, yayıncı veya yazardan izin almadan erişim sağlayarak, okuma amaçlı yükleme yapma, kopyalama, dağıtma, çıktı alma, arama yapma işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak verir. Bu sistem açık erişimli BOAI[1] tanımlaması ile uyumludur.

 

Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi (Turk Hij Den Biyol Derg); Index Copernicus, ResearchGate, CAS (Chemical Abstracts Service), Google Scholar, Google, Open J-Gate, Genamics JournalSeek, Academic Journals Database, Scirus Scientific Database, EBSCOhost Electronic Journals Service (EJS), Medoanet, SCOPUS, Türkiye Atıf Dizini, Türk - Medline ve TUBITAK - ULAKBIM Türk Tip Dizini’nde yer almaktadır.

 
LookUs & OnlineMakale