ISSN: 0377-9777 / e-ISSN: 1308-2523
Ana Sayfa İletişim English
 
Biyoterörizm ve Dekontaminasyon Yönetimi [Turk Hij Den Biyol Derg]
Turk Hij Den Biyol Derg. 2006; 63(1): 115-128

Biyoterörizm ve Dekontaminasyon Yönetimi

Mehmet Baysallar1, Levent Kenar2
1Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ve Askeri Tıp Fak., Mikrobiyoloji Ve Klinik Mikrobiyoloji Abd, Ankara
2Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ve Askeri Tıp Fak., Nbc Bilim Dalı, Ankara

Biyoterörist saldırı sonucu mikroorganizmalara maruz kalan kişilerin, eşyaların ve çevrenin uygun yöntemlerle temizlenmesi hijyenik ve ekonomik açıdan son derece önemlidir. Dekontaminasyon olarak adlandırılan bu işlemle, özellikle eşyalar biyolojik etkene göre seçilecek bir yöntemle sterilize ve dezenfekte edilerek, tekrar kullanılabilir hale getirilir. Bu derlemede biyoterörizmle mücadelede dekontaminasyonun yeri ve ülkemizde bu konuda görev alan kurumlar ve sorumlulukları irdelenmiştir.

Anahtar Kelimeler: Biyoterörizm, dekontaminasyon


Bioterrorism and Decontamination Management

Mehmet Baysallar1, Levent Kenar2
1Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ve Askeri Tıp Fak., Mikrobiyoloji Ve Klinik Mikrobiyoloji Abd, Ankara
2Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ve Askeri Tıp Fak., Nbc Bilim Dalı, Ankara

After a bioterrorist attack, it is exteremely important to get people, properties and environment cleaned properly in terms of hygiene and economy. By this procedure called decontamination, especially, properties are sterilized and disinfected by a method selected according to the nature of biological agent and made reusable. In this review, importance of decontamination procedures and responsible institutes and their duties in our country have been explicated.

Keywords: Bioterrorism, decontamination


Mehmet Baysallar, Levent Kenar. Bioterrorism and Decontamination Management. Turk Hij Den Biyol Derg. 2006; 63(1): 115-128

Sorumlu Yazar: Mehmet Baysallar


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (0 kere görüntülendi)
 (3010 kere indirildi)Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi (Turkish Bulletin of Hygiene and Experimental Biology) çift kör hakemlik süreci uygulanan, bağımsız, uluslararası, Türkçe ve İngilizce dillerinde, online yayımlanan ve serbest erişimli bir dergidir.


Dergimiz; bireysel kullanıcıların ve kurumların ücretsiz kullanımını mümkün kılan açık erişimli bir dergidir. Kullanıcıların makalelerin tam metinlerine, yayıncı veya yazardan izin almadan erişim sağlayarak, okuma amaçlı yükleme yapma, kopyalama, dağıtma, çıktı alma, arama yapma işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak verir. Bu sistem açık erişimli BOAI[1] tanımlaması ile uyumludur.

 

Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi (Turk Hij Den Biyol Derg); Index Copernicus, ResearchGate, CAS (Chemical Abstracts Service), Google Scholar, Google, Open J-Gate, Genamics JournalSeek, Academic Journals Database, Scirus Scientific Database, EBSCOhost Electronic Journals Service (EJS), Medoanet, SCOPUS, Türkiye Atıf Dizini, Türk - Medline ve TUBITAK - ULAKBIM Türk Tip Dizini’nde yer almaktadır.

 
LookUs & OnlineMakale