ISSN: 0377-9777 / e-ISSN: 1308-2523
Ana Sayfa İletişim English
 
Ehrlichia Ve Atların Monositik Ehrlichıosıs’i [Turk Hij Den Biyol Derg]
Turk Hij Den Biyol Derg. 2001; 58(1): 33-38

Ehrlichia Ve Atların Monositik Ehrlichıosıs’i

Sibel Özkök
Etlik Merkez Veteriner Kontrol Ve Araştırma Enstitüsü, Ankara

GİRİŞ
Ehrlichiosis; küçük, pleomorfik, mononükleer veya polimorf nükleer lökositlerin sitoplazmik fagozomlarında parazit olarak yaşayan bakterilerin (obligat intrasellüler) yol açtığı bir hastalıktır. Etken Ehrlichia genusunun bir üyesidir; takım Ehrlichia, aile Ricketsiaceae’dır (1). Rickettsiales alt sınıfında üç familya vardır: Rickettsiaceae, Bartonellaceae, Anaplasmataceae. Rickettsi - aceae familyası da üç takım içerir: Ricketsiacea, Ehrlichieae, Wolbachieae. Ehrlichia genusunda yer alan mikroorganizmalar insanlar da dahil olmak üzere tüm memeliler için patojendirler. Köpek, inek, koyun, at, keçi ve insanda hastalık yaparlar.Ehrlichia And Monocytic Ehrlichiosis Of The Horse

Sibel Özkök
Etlik Merkez Veteriner Kontrol Ve Araştırma Enstitüsü, AnkaraSibel Özkök. Ehrlichia And Monocytic Ehrlichiosis Of The Horse. Turk Hij Den Biyol Derg. 2001; 58(1): 33-38

Sorumlu Yazar: Sibel Özkök


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (0 kere görüntülendi)
 (2628 kere indirildi)Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi (Turkish Bulletin of Hygiene and Experimental Biology) çift kör hakemlik süreci uygulanan, bağımsız, uluslararası, Türkçe ve İngilizce dillerinde, online yayımlanan ve serbest erişimli bir dergidir.


Dergimiz; bireysel kullanıcıların ve kurumların ücretsiz kullanımını mümkün kılan açık erişimli bir dergidir. Kullanıcıların makalelerin tam metinlerine, yayıncı veya yazardan izin almadan erişim sağlayarak, okuma amaçlı yükleme yapma, kopyalama, dağıtma, çıktı alma, arama yapma işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak verir. Bu sistem açık erişimli BOAI[1] tanımlaması ile uyumludur.

 

Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi (Turk Hij Den Biyol Derg); Index Copernicus, ResearchGate, CAS (Chemical Abstracts Service), Google Scholar, Google, Open J-Gate, Genamics JournalSeek, Academic Journals Database, Scirus Scientific Database, EBSCOhost Electronic Journals Service (EJS), Medoanet, SCOPUS, Türkiye Atıf Dizini, Türk - Medline ve TUBITAK - ULAKBIM Türk Tip Dizini’nde yer almaktadır.

 
LookUs & OnlineMakale